Mytí motorového prostoru

Mytí motorového prostoru je často diskutované téma, v níž se názory dost různí. Jsme toho názoru, že čas od času je vhodné tento úkon podstoupit. Vnímáme to jako naprosto bezpečné, za předpokladu dodržení základních zásad:

  1. Neumývat vysokým tlakem. Jinými slovy nepoužívat vysokotlaké čističe (WAP), ale jen tekoucí vodu. Úplně postačí zahradní hadice (s čistou vodou :-D), případně improvizovaně splní účel i konve.
  2. Zakrýt elektrické části (například alternátor, případně nechráněné konektory, nechráněná pojistková skříňka a podobně) nebo sání, kdyby do něj mohla natéct voda. Účel splní i obyčejný igelitový sáček.

Za bezpečné to považujeme zejména z těchto důvodů:

  1. Mnoho vozidel má jen částečný spodní kryt motoru nebo jej nemá vůbec. To v praxi znamená to, že se voda do motorového prostoru během používání dostane tak či onak. Z toho zas vyplývá to, že s tím inženýři počítali a nemělo by to mít devastační důsledky. Součásti, které jsou na vlhkost citlivé budou utěsněné (například pojistková skříňka, světlomety apod.). Voděodolný však neznamená odolný vůči tlaku vody, proto je velmi důležité pamatovat na první zásadu a používat pouze tekoucí vodu.
  2. Vozidla s kompletním krytem motoru - pokud máte celý motor zakrytovaný a přesto je motorový prostor špinavý, s velkou pravděpodobností se tam také vlhkost a špína dostali. To znamená, že opět je to dimenzováno na vodu a vlhkost (ne pod tlakem)
  3. Společnost Autoglym je konzervativní a investuje do vývoje svých produktů mnoho úsilí a prostředků. Všechny přípravky jsou vyráběny tak, aby je dokázal použít a dosáhnout požadovaného výsledku i nezkušený uživatel. Pokud by bylo mytí motoru vysoce rizikové i za předpokladu dodržení základních zásad, přípravek by byl určen pouze pro profi použití.

Postup:

  1. Jako první je vhodné obhlédnout si celý motorový prostor a zakrýt citlivé části igelitem, strečovou fólií nebo něčím podobným. Citlivými částmi se myslí např. sání pokud je riziko, že by do něj zašla voda, alternátor, nechráněné elektrické díly. V našem případě jsme sice nezakrývaly nic :-D, ale k tomu nabádat nebudeme.
  2. Ideální je, pokud je motor studený. Za předpokladu, že byl zahřátý na provozní teplotu, nechte jej nejprve vychladnout. Jestliže byl studený a jen jste museli auto posunout, resp. projít ním pár metrů, není to problém. Na horkých površích by se čistič buď výrazně rychleji odpařoval (v horším případě ihned), což by bylo kontraproduktivní.
  3. Předmytí, respektive prvotní oplach vodou není potřebný. Ani v případě výraznějšího znečištění. Klidně můžete rovnou nastříkat čistič motorů Engine and Machine Cleaner. Následně je vhodné špínu narušit mechanicky, ve videu používáme štětec Autoglym Hi-Tech Wheel Brush. Po mechanickém narušení by měla se na daném místě měla vytvořit pěna, následně přejděte na místo vedle. Takovým způsobem přejděte všechny potřebné plochy a záhyby, ale použijte dostatečné množství čističe, aby mezitím na předešlých místech čistič neuschne.
  4. Pokud jste prošli štětcem všechna znečištěná místa, je na čase rozpuštěnou špínu opláchnout. Opláchněte to proudem čisté vody, ne tlakem.
    Na místech, kde se voda nasbírala ve formě malých "mláčok" ji otřete hadříkem. Neotírejte dosucha, jen odstraňte nahromaděnou vodu v záhybech. Plastové díly neotírejte, nechte je mokré.
  5. Nastříkejte přípravek na ošetřování plastů Vinyl and Rubber Care na mokré plastové díly. Neotírejte, neroztírejte, jen nastříkejte a přivřete kapotu. Nechte přirozeně uschnout (v závislosti na venkovní teplotě, teploty motoru a pod., + - půl hodinka).
  6. Po uschnutí jen mikrovláknem přejděte plastové díly a jemně rozleštěte přípravek, aby byl všude rovnoměrně.
  7. Kochejte se pohledem na motor jako za nova :-)

Viz naše zrychlené video z mytí motorového prostoru: