Do naší nabídky jsme zařadili užitečné přístroje pro práci s automobily - měřiče tloušťky laku. Jejich hlavní využití je v následujících případech:

  • při koupi ojetého vozu - můžete si snadno ověřit, zda je vůz lakován nebo v horším případě tmelen.
  • leštění - jednoduchá kontrola před leštěním, abyste věděli, s jakou tloušťkou barvy pracujete, abyste jí neodstranili příliš mnoho.
  • průmyslové lakování, kde je třeba dodržet určitou tloušťku nátěru. Měření je pouze orientační, protože zahrnuje tloušťku nejen samotného vrchního laku, ale také podkladového laku a při leštění je zásadní tloušťka bezbarvého laku. Při leštění se brousí pouze vrchní bezbarvý lak a cílem je neproniknout až k samotnému laku.

V naší nabídce najdete certifikované měřiče od evropského výrobce Blue Technology (Polsko). Všechny modely jsou certifikovány CE a v balení jsou přiloženy kalibrační plomby pro případ, že by bylo nutné měřidlo kalibrovat. 

V této tabulce najdete přehled základních parametrů a funkcí jednotlivých modelů v naší nabídce:

 MGR-10-FE   MGR-11-S-AL   P-10-S-AL   MGR-13-AL   P-13-S-AL   P-13-AL 
Fe
Fe + pozink
Al
Rozsah měření 0-1100 µm 0-1990 µm 0-2000 µm 0-2000 µm 0-5000 µm 0-5000 µm
Přesnost měření 10µm 10µm 1µm 5µm 1µm 1µm
Sonda na kabelu
Sonda s kuličkou
Funkce HOLD
Paměť měření 30 měření 30 měření

Vysvětlení parametrů:

  • Fe/Fe+Zinek/Al: Ne každý přístroj dokáže změřit tloušťku nátěru na každém povrchu. Základní model měří pouze na železných materiálech (Fe), včetně pozinkovaného železa. Vyšší rozsahy lze měřit i na hliníkových podkladech. Pokud nepotřebujete měřidlo pro specifický účel, kdy pracujete pouze se železnými materiály, doporučujeme zvolit model, který dokáže měřit i na hliníku. Je to proto, že některá vozidla (obvykle vozidla vyšší třídy) mají hliníkovou karoserii (nebo alespoň některé její části) a v takovém případě nelze změřit tloušťku laku.
  • Rozsah měření: udává maximální tloušťku barvy, kterou může přístroj měřit. V praxi však zjevně postačuje rozsah do 2000 µm. Tovární lak má obvykle tloušťku asi 90-130 µm, výjimečně více, až asi 180 µm. Pokud naměříte hodnoty nad 200 µm, bylo místo pravděpodobně opraveno nátěrem, pokud jsou to stovky µm, bylo pravděpodobně také tmeleno. 
  • Přesnost měření: čím vyšší přesnost (např. 1 µm), tím lépe. Pro běžné použití však stačí přesnost 10 µm (tj. 0,01 mm) - důležité je zjistit rozdíly na jednotlivých dílech a z toho usoudit, který díl mohl být opravován. 
  • Sonda na kabelu: Zda je sonda přímo na měřidle nebo na kabelu, je čistě subjektivní záležitost. Někteří lidé dávají přednost jednomu, jiní druhému. Se sondou se však můžete dostat i do méně přístupných míst a přesto si zobrazit displej. Proto subjektivně doporučujeme model se sondou na kabelu. V označení modelu to poznáte podle písmene "-S-" v názvu modelu. 
  • Sonda s kuličkou: Díky kuličce na sondě je možné měřit tloušťku nátěru i na zakřivených a znečištěných plochách (konvexní nebo duté povrchy /konkávní a konvexní/). U měřičů s plochou sondou bez kuličky musí být celá plocha sondy v jedné rovině s měřeným povrchem. 
  • Funkce HOLD: je funkce, při které zůstává naměřená hodnota po měření na displeji (i po sejmutí sondy z povrchu).
  • Paměť měření: některé modely mají funkci paměti pro posledních 30 měření. 

Další funkce některých měřidel jsou například: zvuková signalizace (pípání podle naměřené tloušťky), LED kontrolka, barevné podsvícení displeje (barva podsvícení podle naměřené hodnoty, při vysokých hodnotách je podsvícení červené).