Škrábance pod klikou jsou na ojetých autech zcela běžným jevem. Zejména v případě, pokud si koupíte ojeté auto, o které se předešlý majitel staral jen podprůměrně. A o to více, pokud to byla žena (dlouhé nehty).

škrabance pod kľučkami

Dobrou zprávou je, že odstranění těchto škrábanců není žádná věda a není to ani vůbec časově náročné. Není nutná demontáž klik, i když na některých autech demontovat kliku je otázkou minuty. Například na mnoha modelech BMW stačí povolit 1x Torx z "čelní" strany u zámku, následně vytáhnout menší část kliky (to je ta, ve které je otvor na klíč) a nakonec vysunout kliku samotnou.

Většina lidí to bude chtít ale vyřešit bez demontáže, v tom případě je nejlepší postup nejprve zamknout auto a pak kliku pootevřít a něčím zafixovat. Pokud máte typ kliky jako na foto výše, můžete se inspirovat tímto:

Leštenie laku pod kľučkou

Podstatné je, abyste použili nekovový předmět. V tomto případě byla použita plastová stěrka k lepení fólií, ale možností je určitě mnoho. Pokud máte kliku celou v jednom kuse, bude třeba ji něčím plastovým podložit.

Před samotným leštěním je třeba karoserii (alespoň lokálně na daném místě) umýt a vysušit, určitě nezaškodí ani dekontaminace laku. To z toho důvodu, aby tam nezůstal prach nebo náletových rez, případně jiné abrazivní částice, kterými byste mohli vytvořit ještě více škrábanců.

Vyleštění škrábanců

Použijte set produktů na odstranění škrábanců Autoglym Scratch Removal Kit. Set obsahuje pastu Scratch Remover se speciálním aplikátorem, které nelze koupit samostatně, pouze v tomto setu. Tato pasta je abrazivní a slouží pouze pro lokální použití, právě na odstranění výraznějších škrábanců. Vydatnost je tedy opravdu více než dostatečná. Dále je součástí mikrovlákenná utěrka a pasta Super Resin Polish, kterou použijete na závěr, na jemné doleštění.

Postup:
1. Povrch je před zahájením umytý, vysušený a dekontaminován. Ideální podmínky pro práci jsou ve stínu a cca pokojová teplota. Určitě ne na silném slunci a rozpálené karoserii.
2. protřepejte pastu Scratch Remover. Naneste na aplikátor 1-2 kuličky pasty o velikosti hrášku. Pastu nanášejte na tvarovanou část aplikátoru (za hladkou část ho budete držet).
3. Pomocí aplikátoru leštěte škrábance pohyby vodorovně nebo svisle, respektive na střídačku. Nepoužívejte krouživé pohyby.
4. Po cca 1/2 minutových intervalech povrch zkontrolujte. Pokud máte pocit, že se povrch nadměrně zahřál, nechte jej chvíli vychladnout (ale to je málo pravděpodobné).
5. Pokud se vám výsledek zamlouvá, nechte zbytky pasty uschnout a následně je setřete mikrovláknovou utěrkou.
6. Pokud ještě zbyly škrábance, opakujte postup. Pokud zmizely, použijte na finální doleštění pastu Super Resin Polish. Opět ji před použitím protřepejte. Na aplikaci Super Resin Polish nepoužívejte aplikátor určený na pastu Scratch Remover, ale aplikátor na to určený (jemný pěnový aplikátor).

Odstránenie škrabancov pod kľučkami